Domy nowoczesne charakteryzują się zwartą bryłą budynku, taką jak sześcian czy prostopadłościan. Dzięki coraz lepszym możliwościom izolacyjnym okien, drzwi i barier ściennych, można pozwolić sobie jednak na lekkie urozmaicenie elewacji, by nie wydawała się nudna i prosta. Bardzo dobrymi elementami są wykusze i ryzality.
Ryzalit jest płaszczyzną wysuniętą przed główną ścianę. Projektowana jest od fundamentów aż po dach. W przypadku konstrukcji bardzo prostych, wykończenie go innym kolorem czy fakturą znacząco ożywia nieciekawą bryłę. Można wykończyć go tympanonem, na którym znajdą się chociażby płaskorzeźby. Ryzalit nie jest bardzo wysunięty, przez co nie powiększa znacząco powierzchni ani domu, ani ścian. Nie przyczynia się więc do powstania niechcianych mostków termicznych. W projektach domów, ryzality najczęściej umieszczone są z frontu budynku, gdyż stanowią bardzo dobry element reprezentacyjny. Z powodzeniem do ich budowy można użyć nawet szkła, tworząc przeszklony "wyłom" w ścianie.
Wykusz również jest elementem wysuniętym nad elewację, różni się jednak tym, iż nie ma oparcia na fundamentach. Wygląda, jakby był zawieszony na ścianie budynku. Konstrukcja ta oparta jest na starodawnym budownictwie obronnym, a jej przykłady można zobaczyć w praktycznie każdym średniowiecznym zamku. Wykusz to przynajmniej trójścienny (choć im więcej ścian, tym element jest efektowniejszy) zabudowany balkon. Konieczne są duże okna, które jeszcze bardziej podkreślą konstrukcję. Umożliwia dosyć nietypową aranżację wnętrza, pozwalając na stworzenie zarówno domowego biura, jak i małej oranżerii. Niestety, jest to rozwiązanie raczej niestosowane w przypadku domów parterowych.
Zarówno ryzalit jak i wykusz są bardzo efektownymi rozwiązaniami, o które można zapytać wybierając projekt domu. Trzeba jednak pamiętać, żeby dopilnować ich sumiennego wykonania, gdyż jakiekolwiek błędy przyczynią się do utraty zdolności izolacyjnych domu, a nawet do powstania mostków termicznych.