Cel: idealny, gotowy projekt domu
Droga realizacji: poszukiwanie na stronie, na której znajdują się rozmaite projekty domów jednorodzinnych z różnych pracowni architektonicznych, wybór kilku odpowiadających projektów, podjęcie decyzji, zakup

Zadanie wydaje się dziecinne proste, jednak takie nie jest. Przeglądanie serwisu internetowego przedstawiającego projekty domów jednorodzinnych może bowiem pochłonąć ogromnie dużo czasu. Okazuje się jednak, że można go skrócić nawet dziesięciokrotnie, mądrze korzystając z wyszukiwarki projektów.

Po pierwsze: Rozmiar domu
Ilość dostępnych do przejrzenia projektów zmniejsza się minimum o połowę, gdy poszukujący ustawi w wyszukiwarce projektów zakres rozmiarów domów, jakie go interesują. Im więcej zmiennych doprecyzuje, tym lepiej. Może określić między innymi:
- powierzchnię użytkową i całkowitą domu
- kubaturę budynku
- powierzchnię zabudowy
- wysokość budynku w kalenicy
- minimalne wymiary działki (lub minimalną szerokość)

Po drugie: Bryła
Po dokładnym określeniu rozmiarów domu, przydaje się zaznaczenie preferowanych rozwiązań architektonicznych. Robiąc to, poszukujący zmniejsza ilość projektów do wyboru do kilkuset lub kilkudziesięciu. Może podkreślić, że zainteresowany jest
- konkretnym typem dachu (np. dwuspadowy, kopertowy, płaski) i kątem nachylenia
- konkretną konstrukcją budynku (np. żelbetową, drewnianą)
- garażem w bryle budynku (wraz z ilością stanowisk)
- tarasem zintegrowanym z budynkiem
- domem parterowym z dodatkową piwnicą, poddaszem lub piętrem

Po trzecie: Rozwiązania funkcjonalne
Dzięki określeniu rozmiarów domu oraz szczegółów związanych z jego bryłą, można znaleźć projekt domu, który będzie w stu procentach odpowiadał oczekiwaniom. Niemniej jednak, poszukujący, który dodatkowo doprecyzuje rozwiązania funkcjonalne, jakie chciałby zastosować, ma większą szansę na dotarcie do projektu idealnego. Dobrze, jeśli wie między innymi:
- jakie chce zastosować ogrzewanie i instalacje
- ile pomieszczeń chce mieć w domu i jakich
- w jakim koszcie budowy chce się zamknąć

Im więcej zmiennych poda potencjalny inwestor, tym mniej projektów będzie musiał obejrzeć. Co więcej, te które zostaną będą bardziej odpowiadały jego wymaganiom.

Od czego zacząć budowę domu?

http://iprojektydomow.pl/?p=63